Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkolenia egzaminatorów matur nie dla wszystkich

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W tym roku po raz pierwszy matura zostanie przeprowadzona według nowych zasad. Dlatego CKE przygotowała szkolenia dla nauczycieli, którzy będą ją sprawdzać. W wielu przypadkach o przyjęciu (lub nie) na kurs nie zdecydowały jednak kompetencje, ale błąd programu. Nie dostali się na szkolenia nauczyciele, którzy mieli konta m.in. na Onecie. O reszcie zadecydowała kolejność zgłoszeń.

CKE potwierdza: był problem. Niektóre serwery pocztowe wiadomość potwierdzającą rejestrację identyfikowały jako spam i nie przepuszczały dalej. Problem z rejestracją miało 769 osób.

Jak mówi Marcin Smolik, szef CKE, doszkalanie dla egzaminatorów prowadziła wyłoniona w przetargu firma WYG Consulting. Rekrutację przeprowadziła za pomocą platformy internetowej. Nauczyciele rejestrowali się tam i za chwilę z platformy dostawali automatyczną odpowiedź z loginem i hasłem. Zapisywali się na konkretny termin szkolenia w wybranym mieście. Jeśli nie było już miejsc, mogli poprosić o wpisanie na listę rezerwową. Do niektórych egzaminatorów e-mail z potwierdzeniem jednak nie dotarł, gdyż właśnie został zdefiniowany jako spam.

Największy problem był z rekrutacją na szkolenia dotyczące matury z matematyki. Zatrudniona przez CKE firma ostatecznie przeszkoliła ponad 4 tys. osób. Na szkolenia zgłosiło się jednak o połowę więcej.

Przeszkodę przeszkolenia większej liczby egzaminatorów stanowi brak środków. Stąd też brak jednoznacznych wytycznych w kwestii szkoleń i kompetencji egzaminatorów; poszczególne OKE przyjmują własne zasady.

Dziennik Gazeta Prawna, 11.03.2015
A.B. , 11 marca 2015

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży