Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkoła po interwencji ambasady Izraela odwołuje spotkanie z działaczem palestyńskiego stowarzyszenia

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Spotkanie, które miało odbyć się w tarnowskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1 nie doszło do skutku z powodu interwencji ambasady Izraela, pisze Rzeczpospolita.

Uczniowie i nauczyciele LO nr 1 w Tarnowie mieli się spotkać z mieszkającym w Polsce Omarem Farisem, prezesem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich. Dyskusję zaplanowano w ramach organizowanego cyklu spotkań „Pod jednym niebem". Drugim gościem spotkania miał być Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde Diplomatique". Zapowiedzianą dyskusję odwołano, gdy do szkoły zadzwonił przedstawiciel ambasady Izraela; wg dyrektorki, był to prawdopodobnie sam ambasador. Dyrektorka szkoły zdecydowała się na przełożenie debaty: spotkanie z działaczem palestyńskim i przygotowany pokaz filmu „ABC okupacji" ma się odbyć w nowym roku szkolnym. Żadnego terminu jednak nie wyznaczono.

Dyrektorka LO nr 1 współpracuje z izraelskimi organizacjami, ma dyplom uznania z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

Izraelska placówka dyplomatyczna przyznaje, że interweniowała, zaprzecza jednak, by telefonował osobiście ambasador' rzecznik ambasady twierdzi, że nie domagano się odwołania spotkania, a jedynie wyrażano zdziwienie.

Pozarządowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Palestyńczyków Polskich z siedzibą w Krakowie, którym kieruje Omar Faris, to legalna organizacja, oficjalnie zarejestrowana w Polsce. Zajmuje się m.in. popularyzacją historii i kultury oraz walki narodu palestyńskiego. Film „ABC okupacji", który mieli zobaczyć uczniowie tarnowskiego liceum, jest dostępny w Internecie. Omar Faris jest też przewodniczącym Palestyńskiej Koalicji na rzecz Prawa do Powrotu. Od lat upomina się o interesy Palestyńczyków i często krytykuje politykę Izraela w mediach. Wielokrotnie spotykał się także z polskimi parlamentarzystami, mówiąc o problemach Palestyńczyków.

lewica.pl, 26.06.2012, Rzeczpospolita, 28.06.2012

Komentarz Redakcji Monitora
Rzeczpospolita pisze, że dyrektorka szkoły odwołała spotkanie, zaszokowana faktem, że w tej sprawie interweniuje ambasada. Cytuje dyrektorkę, która wyraża smutek z powodu całej sytuacji i zapowiada, że debata się odbędzie, choć może już nie na terenie szkoły.

"To nie pierwsza interwencja ambasady izraelskiej w roli cenzora polskiej debaty publicznej. Niestety pierwsza skuteczna" - komentował w portalu lewica.pl Przemysław Wielgosz. Ja dodaję: skuteczność tego rodzaju cenzorskich zabiegów zależy, niestety, także od współpracy cenzurowanych.
A.D.
A.D., 28 czerwca 2012

Zobacz też:
Zarządzanie strachem, w: "Edukacja - trudne lata", raport SME 2007
"Murawa nie wyrośnie sama - organizacje pozarządowe a szkoła", raport SME 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży