Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkoła musi zapewnić sześciolatkom kącik zabaw

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Szkoła musi zapewnić sześciolatkom w I klasach kącik zabaw, dodatkową opiekę nauczyciela lub nauczycielki oraz miejsce na podręczniki.

Jeżeli rodzice zdecydują się na posłanie dziecka już teraz do szkoły, może się zdarzyć, że będzie ono uczęszczać do klasy z siedmiolatkami. Szkoła ma jednak obowiązek zapewnić dziecku takie same warunki jak w przedszkolu. To oznacza, że musi np. wydzielić w klasie część do zabawy. W podstawówkach sześciolatki (zarówno te, które uczęszczają do zerówki, jak i do I klasy) muszą mieć również zapewnioną dodatkową opiekę nauczycielską, zwłaszcza w czasie przerw. Najczęściej szkoły radzą sobie z tym tak, że najmłodsze dzieci mają pauzę w czasie, kiedy inni starsi uczniowie odbywają zajęcia.

W szkołach obowiązkowe zajęcia pierwszaków zwykle trwają 4-5 godzin. Potem dzieci mogą przebywać w świetlicy. Szkoła nie musi organizować osobnej świetlicy dla maluchów i dla starszych dzieci. Często jednak w świetlicach wydzielone są miejsca tylko dla sześciolatków.

Natomiast rodzice, którzy zdecydują się wysłać dziecko do przedszkola mają pewność, że będzie pod opieką przynajmniej do 17.00 (w części placówek ten czas jest wydłużony nawet do 19.00).

Od ubiegłego roku szkolnego obowiązuje rozporządzenie, które nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom pierwszych klas miejsc na podręczniki. Przepis ten ma na celu ograniczenie noszenia przez najmłodszych uczniów ciężkich tornistrów. W ubiegłym roku szkoły miały problem z wywiązaniem się z tego obowiązku. W tym roku część placówek rozwiązała problem, np. kupując szafki lub pudełka.

Gazeta Prawna, 25.08.2010
A.B./A.D., 25 sierpnia 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży