Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkoła coraz droższa

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Ceny podręczników skoczyły po wprowadzeniu 5-proc. stawki VAT na książki i czasopisma. Pakiet dla pierwszaka to wydatek ok. 300 zł. Komplet książek i ćwiczeń dla gimnazjalisty kosztuje 400 – 450 zł. Najwięcej zapłacą rodzice licealistów – ok. 600 – 700 zł (także ze względu na bardzo drogie podręczniki do nauki języków). To oznacza, że wyprawiający dziecko do szkoły rodzic wyda średnio o 60-100 zł więcej niż rok temu – wylicza Rzeczpospolita. Książki zdrożały zresztą bardziej, niż wynikałoby to z samego wprowadzenia VAT.

Oprócz książek pierwszoklasistom potrzebne są: tornister, piórnik z wyposażeniem, strój na WF, obuwie na zmianę, kredki, farbki, bloki, pędzle czy kolorowa bibuła. W zeszłym roku taka wyprawka kosztowała, z podręcznikami ok. 450 – 500 zł. W tym roku ceny towarów i usług tylko w I kwartale skoczyły o 4,2 proc.

W tej sprawie do minister Hall występowało wiele środowisk. Składane były interpelacje poselskie, występował ZNP domagając się m.in. waloryzacji progów dochodowych pozwalających na uzyskanie stypendium socjalnego.

Rzeczpospolita, 11.08.2011
A.B./A.D., 11 sierpnia 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży