Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Szkoła bez demokracji, Komisja bez posłów

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
14 czerwca sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży miała zapoznać się z informacją MEN na temat praw człowieka, zasad funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie oraz przeciwdziałania dyskryminacji i nietolerancji w oświacie i szkolnictwie wyższym. Na posiedzeniu nie pojawił się żaden z ministrów.

- Nie wiem, czy w szkole powinno być miejsce na demokrację Szkoła jako instytucja nie może być z reguły demokratyczna – mówił na posiedzeniu poseł PiS-u, Zbigniew Dolata. Jego zdaniem, „młodego człowieka uczy się, że należy tolerować wszelkie poglądy”. – A przecież tak nie jest – dodał. Dolata jest nauczycielem.

Posłanka PO Urszula Augustyn oceniła, że materiały przygotowane przez MEN tylko na papierze wyglądają imponująco. „Rzeczywistość jest inna, wystarczy wymienić mundurki, zmiany w lekturach szkolnych, weryfikowanie podręczników do historii. To nadmierne ingerowanie w życie szkoły” – uznała posłanka.

W odpowiedzi poseł Dolata stwierdził, że szkoła musi być instytucją zhierarchizowaną. Dodał, że znaczna część podręczników do historii „nadaje się wyłącznie do stania na półce”. – Problem tolerancji często się absolutyzuje –mówił.

Posiedzenie komisji skończyło się przed czasem, ponieważ posłowie PiS opuścili salę obrad.

(Głos Nauczycielski 14.06. 2007)
I. D., 14 czerwca 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży