Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Sześciolatki w przedszkolach bez dofinansowania podręczników

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Przez najbliższe trzy lata, do roku 2012, część dzieci sześcioletnich będzie się uczyć w przedszkolach, część - w szkołach, w pierwszej klasie. Od tego, gdzie które dziecko trafi, MEN uzależnia przyznanie rządowego dofinansowania do podręczników w ramach tzw. szkolnej wyprawki dla rodzin o niskich dochodach.

W ubiegłym roku dopłata do książki dla dzieci z zerówek wynosiła 70 zł. Zgodnie z opublikowanym przez MEN projektem nie przewiduje się dofinansowania książek dla sześciolatków, które będą w przedszkolach. Natomiast dla ich rówieśników, których rodzice poślą do pierwszych klas podstawówek - tak. Dostaną po 150 zł dofinansowania do kompletu książek.

MEN zakłada, że przedszkolaki nie będą uczyły się czytania i pisania z podręczników. W uzasadnieniu do projektu zapisano, że "specyfiką wychowania przedszkolnego" jest "wspomaganie rozwoju intelektualnego i kształtowanie gotowości dziecka do nauki czytania i pisania, w szczególności przez różnego rodzaju zabawy i gry dydaktyczne". MEN podsumowuje: "na tym etapie edukacyjnym korzystanie z podręczników nie jest konieczne".
"To błąd, że nie będzie dofinansowania tak jak w dawnych zerówkach - mówi w Rzeczpospolitej Jolanta Olszewska, dyrektor Przedszkola nr 3 w Gubinie. - Dzieci w tym wieku są gotowe do wypełniania ćwiczeń, muszą kształcić umiejętności manualne. I jeśli nawet podręcznik jest niepotrzebny, to przydadzą się zeszyty ćwiczeń i materiały piśmiennicze."

Karolina Elbanowska, ze społecznego ruchu "Ratuj maluchy", mówi: "Gdy zabiegaliśmy o pozostawienie dzieci w przedszkolach, nie chodziło nam o to, by nie uczyły się czytać i pisać, ale by robiły to w odpowiednich dla nich warunkach."

Rzecznik prasowy MEN Grzegorz Żurawski odpowiada, że zmiany dotyczące wyprawki to efekt wprowadzenia od września nowej podstawy programowej: "Zakłada ona, że przedszkole jest miejscem przygotowania do pójścia do szkoły, a nie do robienia tego samego, co w pierwszej klasie. W naszym odczuciu sześciolatki gotowe do nauki powinny trafić do szkoły."

Rzeczpospolita, 9.04.2009
A.D./A.B., 9 kwietnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży