Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Subwencja oświatowa na rok 2010

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W budżecie na 2010 rok na oświatę rząd zarezerwował 35 mld zł, czyli o 4,8 proc. więcej niż w tym roku. Przyszłoroczna subwencja oświatowa będzie o 1,609 mld zł wyższa od tegorocznej. Tymczasem same podwyżki dla nauczycieli pochłoną 1,616 mld zł.

Wg Krystyny Szumilas, wiceminister edukacji, subwencja została uzupełniona o kwotę wynikającą z 5-proc. podwyżki wynagrodzeń od września tego roku i 7-proc. wzrostu płac od września przyszłego roku.

Posłowie z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży podkreślają jednak, że subwencja została źle skalkulowana i pieniędzy zabraknie na podwyżki nauczycieli i wynagrodzenie za ustne matury. Posłowie opozycji zwracają uwagę, że 505 mln zł przeznaczonych na Narodowy Program Stypendialny to za mała kwota. Ich zdaniem rząd nie pomaga również gminom w dostosowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków. 150 mln zł zarezerwowano bowiem tylko na place zabaw. Zdaniem posłów samorządy powinny mieć możliwość samodzielnego decydowania o tym, co jest im bardziej potrzebne, plac zabaw czy remont szkoły.

Gazeta Prawna, 22.10.2009
A.B./A.D., 22 października 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży