Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Strajk mimo rozmów

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Po rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim i ministrem Romanem Giertychem ZNP nie odwołuje strajku.

23 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami. Związkowcy domagali się rozmów od lutego. Kiedy w marcu na ulice Warszawy wyszło 12 tys. nauczycieli w proteście przeciw polityce edukacyjnej ministra Romana Giertycha, nikt z rządu nie wyszedł, żeby z nimi porozmawiać.

Tym razem premier odniósł się życzliwie do propozycji ZNP dotyczącej wzrostu wynagrodzeń i obiecał, że rząd poszuka możliwości, aby je spełnić. Nadal natomiast nie ma porozumienia w sprawie emerytur dla nauczycieli. Podczas spotkania przedstawicieli ZNP z premierem zadecydowano, że w trakcie zbliżającej się przerwy wakacyjnej dojdzie do rozmów z nauczycielami w sprawie ich postulatów płacowych – emerytur pomostowych i wzrostu wynagrodzeń. Szef rządu podkreślił, że ci nauczyciele, którzy uzyskają prawo do wcześniejszych emerytur już w tym roku, także w następnych latach będą mogli z tego prawa skorzystać.

Roman Giertych chce wznowić rozmowy z nauczycielami po 29 maja, czyli po dacie planowanego protestu. Nie powiedział prasie, jaką propozycję przedstawi związkowcom. Pytany czy – jak zapowiadał przed tygodniem – chodzi o wzrost płac "pięć procent plus inflacja" odpowiedział: "tegoroczny budżet jest lepszy niż w zeszłym roku, ale są też inne grupy zawodowe, które oczekują podwyżek". Sławomir Broniarz poinformował, że podczas spotkania ustalono, iż powołany zostanie wspólny zespół, który zajmie się m.in. kwestią struktury szkolnictwa, obniżeniem wieku obowiązku szkolnego i "zerówkami" dla pięciolatków.

Nie ma przesłanek, które przekonałyby zarząd główny ZNP, że postulaty zgłoszone przez związek "zostały w sposób pozytywny załatwione", tak po rozmowie z premierem, prezes ZNP Sławomir Broniarz uzasadnił środową decyzję zarządu głównego, podtrzymującą decyzję o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego w oświacie.

Od początku rządów koalicji sytuacja w polskiej oświacie jest coraz gorsza; nauczyciele mają dosyć upolitycznienia oświaty oraz braku dialogu z ministrem edukacji Romanem Giertychem - uważa posłanka PO Krystyna Szumilas, przewodnicząca komisji edukacji. Podczas konferencji prasowej w Sejmie podkreśliła ona, że jest wiele poważnych tematów, o których nauczyciele chcą rozmawiać z ministrem.
(Dziennik, Gazeta Prawna, Kancelaria Premiera 23.05.2007)
I. D., 27 maja 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży