Spotkanie ministrów edukacji Polski i Izraela

29 kwietnia Katarzyna Hall spotkała się z Yuli Tamir, minister edukacji Izraela. Rozmowy pań minister mają doprowadzić do systematycznej współpracy między Polską a Izraelem, przede wszystkim do wymiany młodzieży.

Wiceminister Stanowski podkreślał, że wymiana młodzieży była dotąd w dużej mierze ograniczona do przyjazdu młodzieży izraelskiej do miejsc historycznych w Polsce i do krótkich spotkań. Prowadzone obecnie rozmowy mają doprowadzić do polsko-izraelskiej współpracy ukierunkowanej na przyszłość. Pozwoli to polskiej młodzieży odwiedzać Izrael, młodzieży izraelskiej przyjeżdżać do Polski i systematycznie współpracować.

- Co roku ponad 25 tys. izraelskich uczniów przyjeżdża do Polski i chcielibyśmy, aby te wizyty nie koncentrowały się jedynie na bardzo bolesnej przeszłości, ale żeby również były ukierunkowane na teraźniejszość – poinformowała pani Yuli Tamir na briefingu dla dziennikarzy.

Ważnym elementem współpracy jest wznowienie przyznawania Nagrody Korczakowskiej w roku szkolnym 2009/2010, na podstawie podpisanego w październiku 2003 r. Protokołu, podczas spotkania Dyrektorów Departamentów Współpracy Międzynarodowej polskiego i izraelskiego resortu edukacji. Wznowione mają także zostać prace Polsko-Izraelskiej Komisji Podręcznikowej (trwa dyskusja nad nową formułą prac).

MEN, 29.04.2008
A. D., 29 kwietnia 2008