Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Solidarność domaga się zmniejszenia liczebności klas

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Oświatowa Solidarność domaga się przepisów zwalczających przepełnienie w klasach - maksymalnie 22 uczniów w jednej klasie w szkole podstawowej, do 24 w gimnazjum, a 26 w liceum czy technikum. Nauczyciele boją się, że przy przepełnionych klasach nie będzie szans na indywidualną pracę z dziećmi. A to podstawa w klasie, w której będą się uczyć jednocześnie 6- i 7-latki. Zbyt liczne klasy powinny zniknąć także z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, bo tam zaczynają się kłopoty wychowawcze.

"Zbyt liczne klasy to element szerszego problemu: braku standardów edukacyjnych. Potrzebny jest dokument, który określałby m.in. liczbę uczniów w różnego typu szkołach, koszt ich kształcenia, niezbędne wyposażenie klas i liczbę uczniów przypadających na jednego nauczyciela. Takie przepisy nie mogą być oderwane od wysokości subwencji oświatowej, jaką z budżetu państwa otrzymują poszczególne samorządy" - uważa Marek Olszewski, wiceprezes Związku Gmin Wiejskich RP, wójt gminy Lubicz.

Ministerstwo Edukacji nie przewiduje wprowadzenia przepisów dotyczących liczby dzieci w klasie. "Decyzja w tej sprawie będzie należała, tak jak dotychczas, do organu prowadzącego szkołę" - czytamy w odpowiedzi MEN dla redakcji dziennika "Polska". Ministerialne przepisy określają jedynie maksymalną liczbę dzieci w grupie przedszkolnej - może ich uczyć się razem najwyżej 25.

Dziennik "Polska", 2.04.2009
A.D./A.B., 2 kwietnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży