Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Sejm przyjął nowelizację ustawy o systemie oświaty

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. Zalegalizowana została możliwość uchwalania przez samorządy opłaty dodatkowej za przedszkola.

8 lipca sejm przyjął nowelizację  ustawy o systemie oświaty. Przedszkolem publicznym jest przedszkole, które zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, nie krótszym niż pięć godzin dziennie - zdecydowali posłowie.

Analogiczne rozwiązania obowiązywać będą w publicznych tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. małych przedszkolach, klubach przedszkolaka czy ogniskach przedszkolnych. W tym czasie ma być realizowana w przedszkolach podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Według posłów, pięć godzin dziennie wystarcza, by ją zrealizować. Posłowie zdecydowali, że w przedszkolach niepublicznych i w "innych formach wychowania przedszkolnego" również musi być realizowana cała podstawa programowa wychowania.

Wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola publiczne w czasie przekraczającym wymiar pięciu godzin oraz za korzystanie z wyżywienia w przedszkolach publicznych będą ustalały rady gmin w swoich uchwałach.

Tym samym opłata dodatkowa za przedszkole, uchwalana przez samorządy, staje się legalna. Posłowie poprawili zapisy o pobieraniu opłat za przedszkola przez samorządy, bo uchwały gmin i miast były lawinowo uchylane przez sądy, a rodzice żądali zwrotu pieniędzy – pisała o tym m.in. Gazeta Wyborcza. Okazywało się przy tym, że rozporządzenia, na podstawie których działali radni, były nieprecyzyjne.

Po artykule w "Gazecie" sprawą niejasnych przepisów zajęli się posłowie i Ministerstwo Edukacji. Sejm znowelizował ustawę o systemie oświaty. „Poprawiliśmy dokument nadrzędny nad rozporządzeniami. Tak było najprościej. Zmiany rozwiążą zupełnie problemy samorządów” - powiedział Gazecie Wyborczej poseł Andrzej Smirnow (PO).

Gazeta Prawna, 8.07.2010, Gazeta Wyborcza, Zielona Góra 10.07.2010
A.B./A.D., 8 lipca 2010

Zobacz też:
Projekt nowelizacji przepisów dotyczących opłat za przedszkole
Stała opłata za przedszkole niezgodna z prawem (maj 2009)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży