Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Samorządy przygotowują zmiany w Karcie Nauczyciela

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rząd nie pracuje nad zmianami w Karcie Nauczyciela. Samorządy nie chcą jednak czekać. Skoro resort finansów zmusza je do ograniczania wydatków bieżących, a oświata najwięcej ich generuje, chcą zmodyfikować Kartę. Specjalny zespół do spraw oświaty, powołany przez Śląski Związek Gmin i Powiatów pracuje nad konkretnymi zamianami w Karcie nauczyciela. Gotowe rozwiązania ma także Związek Miast Polskich. Na przedstawione przez samorządy konkretne propozycje otwarci są posłowie i senatorowie klubów PO i PSL – pisze Gazeta Prawna.

Oświatowe związki zawodowe obawiają się zmian. Deklarują, że mogą porozumieć się w sprawie  zmian w zasadach naliczania czternastki; przekazaniu ZUS finansowania urlopów zdrowotnych; uproszczeniu zasad wynagradzania i zmian w awansie zawodowym. Nie zgodzą się na podwyższenie pensum; zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego z 78 do 52 dni; 40-godzinny czas pracy; likwidację części dodatków; elastyczną politykę kadrową.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP , nie wyklucza generalnego strajku nauczycieli, jeśli samorządy z posłami będą chciały zabrać im część przywilejów. I proponuje racjonalne rozmowy. Te jednak toczą się już kilka lat i nie przynoszą żadnych efektów.

Dziennik Gazeta Prawna, 9.03.2012
A.B./A.D., 9 marca 2012

Zobacz też:
Premier o oświacie (luty 2012)
Karta Nauczyciela nie dla wszystkich (styczeń 2012)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży