Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Samorządy nie maja pieniędzy na zatrudnianie psychologów w szkołach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jak przypomina Gazeta Prawna, od września dyrektorzy przedszkoli i gimnazjów będą musieli zapewnić dzieciom i uczniom pomoc psychologiczno-pedagogiczną. W kolejnym roku szkolnym taki obowiązek zostanie nałożony na pozostałe placówki oświatowe.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu i szkole ma być dobrowolne i nieodpłatne. O taką pomoc mogą wnioskować rodzice, uczniowie oraz nauczyciele, obowiązkiem dyrektorów będzie jej zapewnienie.

Tymczasem, wedle tejże Gazety Prawnej, samorządy nie mają pieniędzy na tworzenie w szkołach kolejnych etatów dla specjalistów, którzy mają pomagać uczniom z problemami wychowawczymi, wybitnie zdolnym i słabo uczącym się. Zgodnie z kalendarzem do 30 marca 2011 roku w przedszkolach i gimnazjach powinny zostać powołane specjalne zespoły pomagające uczniom, do 30 kwietnia dyrektorzy przedszkoli i gimnazjów określą formy zajęć dla uczniów, od 1 września w przedszkolach i gimnazjach uruchamiana jest pomoc a do 30 września 2011 roku musi zostać opracowany nowy plan pomocy na kolejny rok szkolny.

Zdaniem Marka Olszewskiego, wójta gminy Lubicz, wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP, po raz kolejny na samorządy nałożono nowe zadania, ale nie zapewniono im środków finansowych na ten cel. Dodatkowo w małych miejscowościach trudno będzie pozyskać tego typu specjalistów.

Dziennik Gazeta Prawna, 13.04.2011
A.B./A.D., 13 kwietnia 2011

Zobacz też:
Analiza: Pomoc psychologiczno pedagogiczna – przygotowanie i zadania dyrektorów, pedagogów i nauczycieli (styczeń 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży