Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Samorządy a sześciolatki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Jeszcze przed sejmowym głosowaniem na temat prezydenckiego weta, samorządy przygotowywały różne warianty działania w sprawie rekrutacji dzieci do szkół i przedszkoli.

Pierwotnie w ustawie MEN zapisało, że do 10 kwietnia rodzice sześciolatków (rocznik 2003) mieli dostać do domu informacje, czy i w jakiej szkole ich dziecko może być objęte obowiązkiem szkolnym, a do 11 maja mieli mieć czas, żeby zgłosić dziecko. Te zapisy z ustawy usunął Senat. Biuro prasowe MEN poinformowało, że termin rekrutacji zależy od samorządów.

Gazeta Wyborcza opisała, jak poszczególne miasta szykują się na mogące nadejść zmiany.

Warszawa podawała w internecie terminy rekrutacji dla sześciolatków do przedszkoli i do zerówek w szkołach, wstrzymując ogłoszenie terminu zapisu do klas I do zakończenia procedury legislacyjnej.

W Kielcach w większości szkół rekrutacja dla sześciolatków do "wirtualnych" pierwszych klas zakończyła się jeszcze przed sejmowym głosowaniem. „Nie czekam na ustawę, muszę planować rok szkolny” – mówił Gazecie Wyborczej wiceprezydent Andrzej Sygut, zwolennik posyłania sześciolatków do pierwszej klasy. Jednak wg Gazety, do połowy marca do kieleckich podstawówek zapisało się tylko ośmioro sześciolatków spośród 2 tys.

Władze Gdyni wysłały rodzicom wszystkich 2200 sześciolatków zaproszenia na zebrania do szkół i druki wstępnych deklaracji. Wg danych z połowy marca, wstępną deklarację do I klasy złożyło 200 rodziców.

Władze Krakowa już w styczniu zapytały rodziców 4100 sześciolatków, czy poślą ich do szkoły. Deklaracje złożyło 74. Urzędnicy jednak robią wszystko, żeby dzieci poszły chociaż do zerówek w szkołach. Nakręcili nawet film reklamówkę.

Wg Gazety Prawnej, znowelizowana Ustawa o systemie oświaty nie precyzuje, do kiedy rodzice mogą zgłaszać dzieci sześcioletnie do szkół. W praktyce dyrektorzy szkół i organy prowadzące, czyli samorządy, aż do września mogą nie wiedzieć, ilu rodziców zgłosi dzieci do szkoły. Dyrektorzy szkół będą mieć problem z przygotowaniem arkuszy organizacyjnych szkół (które sporządza się w maju).

MEN, Serwis Samorządowy PAP, 14.03.2009, Gazeta Wyborcza, 18.03.2009, Gazeta Prawna, 23.03.2009
A.D./A.B., 23 marca 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży