Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Samorządowcy i dyrektorzy o reformie oświaty

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W samorządach odbywają się konferencje związane z planowanym od września 2009 roku obniżeniem wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Jest poparcie dla reformy, ale pojawia się też wiele uwag.

„Trzyletni etap przejściowy w obecnej reformie jest niezasadny. Dziś nie ma żadnych przeszkód, aby dziecko 6-letnie poszło do pierwszej klasy, jeżeli badania pokazały, że jest do tego zdolne, a rodzice się zgadzają. Możemy spokojnie pozostać na obecnym etapie i przygotować się przez ten okres” – postulowali uczestnicy konferencji Związku Gmin Śląska Opolskiego.

Na przystosowanie sal lekcyjnych, dodatkowe etaty dla nauczycieli świetlicy i zwiększenie subwencji oświatowej rząd przeznaczy w przyszłym roku 347 mln zł. „To za mało, konieczne są pieniądze na dowóz i wyżywienie” – mówią samorządowcy.

Reforma zakłada, że od 2010 r. każda gmina ma zapewnić dziecku pięcioletniemu miejsce w
przedszkolu. Tymczasem są w Polsce gminy, gdzie nie ma żadnych przedszkoli – samorządowcy obawiają się, że w tych gminach nowe przepisy okażą się fikcją.

Resort edukacji chce, aby w styczniu i lutym 2009 r. samorządy informowały rodziców o uprawnieniu do zgłaszania sześciolatka do szkoły. Gdy rodzice w marcu i kwietniu zgłoszą dzieci, samorządy będą mogły zaplanować liczbę uczniów. Część rodziców wszelkie formalności załatwia w ostatniej chwili, 30 proc. nie przychodzi na pierwsze zebranie informacyjno – zapisowe pomimo wysłania imiennych zaproszeń. MEN uspokaja: we wrześniu 2009 r. liczbę dzieci będzie można skorygować. Jeżeli „dodatkowe” dzieci wygenerują koszty, a samorząd te koszty poniesie, wówczas będzie mógł ubiegać się o ich refundację – obiecują urzędnicy MEN.

Prawo dotyczące posłania sześciolatków do szkół jeszcze nie obowiązuje. Czy Sejm znowelizuje ustawę oświatową, czy prezydent jej nie zawetuje? Samorządowcy chcieliby jak najszybciej poznać odpowiedzi na te pytania.

Serwis Samorządowy PAP, 12.12.2008
A.B./A.D., 12 grudnia 2008

Zobacz też:
Gminy wiejskie o obniżeniu wieku szkolnego

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży