Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Rząd myśli o przedszkolach

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
- Jeżeli sytuacja gospodarcza będzie się polepszała, to podejście do możliwości tworzenia funduszu wsparcia gmin w zakresie tworzenia przedszkoli będzie formułą otwartą – powiedział w Sejmie Zbigniew Włodkowski, podsekretarz stanu w MEN. Włodkowski 23.01. odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące wychowania przedszkolnego.

Wiceminister przypomniał, że zadanie w zakresie edukacji przedszkolnej jest i nadal będzie współfinansowane z Europejskiej Funduszu Społecznego w ramach priorytetu IX Programu Operacyjnego „Kapitał ludzki”. Zaznaczył, że MEN prowadzi rozmowy z Europejskim Funduszem Społecznym, aby ta możliwość była uwzględniona również w nowej perspektywie finansowej.

Rozważamy możliwość wspierania tych działań przy następnej perspektywie finansowej także ze środków rządowych – zapowiedział Włodkowski. Zaznaczył jednocześnie, że „to decyzja polityczna, decyzja rządu i w tej chwili nie może obiecać, że rząd takie środki w formie programu rządowego wyasygnuje”.

Z danych systemu informacji oświatowej wynika, że w porównaniu z rokiem 2008 wzrosła liczba publicznych i niepublicznych punktów przedszkolnych oraz zespołów wychowania przedszkolnego o 800. Powstały także 462 nowe przedszkola publiczne i niepubliczne, zwiększyła się o 722 liczba oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Jak mówił Włodkowski od czasu, gdy władzę objął obecny rząd odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym zwiększył się z 44 proc. do prawie 60 proc. Na wsi odsetek ten wzrósł z 23 proc. do ponad 31 proc.

Serwis Samorządowy PAP, 23.01.2010
A.B./A.D., 23 stycznia 2010

Zobacz też:
Trzeba zwiększyć liczbę miejsc w przedszkolach

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży