Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Rząd dofinansuje budowę Centrów Dziennego Pobytu dla dzieci i młodzieży

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W Planie Rozwoju i Konsolidacji Finansów, ogłoszonym przez rząd w styczniu, zapisano m.in., że "braki zaplecza kulturalnego, sportowego, rekreacyjnego itp. mogą prowadzić do zmniejszenia szans rozwojowych". Rząd zapowiedział w nim tworzenie Centrów Dziennego Pobytu dla dzieci i młodzieży. Tam mają spędzać wolny czas, rozwijać zainteresowania albo pokonywać trudności szkolne. Mają też pomóc w integracji niepełnosprawnym i wspierać rodziny z problemami. Gminy mają szansę dostać do 600 tys. zł na jedną świetlicę. Zasada będzie podobna jak przy "orlikach": 80 proc. kosztów pokryje państwo z budżetu centralnego, po 10 proc. dadzą marszałek województwa i gmina. Rząd zdecydował wydać na to jeszcze w tym roku 300 mln zł, a w następnym - ok. 700 mln zł.

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego opracowano pierwszy projekt organizacji Centrum. Centra będą jednakowe: mają mieć trzy pomieszczenia (po co najmniej: 60, 40 i 20 m kw.) oraz łazienki z prysznicem i muszą być przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Na wyposażeniu będzie sprzęt komputerowy, RTV, sprzęt sportowy i gry planszowe.

Na razie nie są znane kryteria, które będzie musiała spełnić gmina aby otrzymać pieniądze. Kto będzie w Centrach pracował - zdecydują samorządy; prowadzenie Centrów można zlecić organizacjom pozarządowym, są na to pieniądze w unijnym Programie Kapitał Ludzki.

Gazeta Wyborcza, 23.02.2010
A.B./A.D., 23 lutego 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży