Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Rywalizacja o pięciolatki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Małe przedszkola tracą dzieci – pisze Rzeczpospolita. Samorządy, żeby radzić sobie z demograficznym niżem, tworzą oddziały w szkołach.

Małe przedszkola to placówki, które powstały w miejscowościach, gdzie nie było gminnych przedszkoli. Najczęściej zakładały je stowarzyszenia. Od zwykłych przedszkoli różnią się tym, że oferują 12-25 godzin zajęć tygodniowo i zwykle nie mają popołudniowej opieki. Mogą się mieścić w remizie, domu kultury, w wynajętych od szkół pomieszczeniach. Jak podaje MEN, istnieje ok. 1 tys. takich placówek, do których uczęszcza 20 tys. dzieci. Na każde dziecko gmina przyznaje dotacje. Odejście pięciolatków to strata mniej więcej taka, ile wynosi pensja nauczyciela.

MEN, który zachęca do zakładania małych przedszkoli, podkreśla, że w pierwszej kolejności to gmina ma zapewnić miejsce w przedszkolu. „Tworzenie innych form wychowania przedszkolnego ma dać możliwość uzupełniania oferty gminy” – mówi Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy MEN. „Jeśli na jakimś terenie jest brak chętnych do edukacji w małych przedszkolach, to może oznaczać, że oferta gminy jest już wystarczająco dobra”.

Rzeczpospolita, 11.03.2011
A.B./A.D., 11 marca 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży