Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rocznice wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę, 20-lecie powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego i 30-lecie rejestracji Solidarności mają być okazją do pogłębienia wiedzy uczniów o historii najnowszej – informuje w liście otwartym minister Hall, ogłaszając nowy rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej.

Rok Historii Najnowszej ma pogłębić wiedzę uczniów o ważnych dla Polski wydarzeniach XX wieku" - powiedziała Hall w rozmowie z PAP. Dodała, że okazją do tego będzie wiele rocznic przypadających na najbliższy rok szkolny 2009/2010.

Wśród nich Hall wymieniła m.in. 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji ZSRR na Polskę, 20-lecie powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 30-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i rejestracji Solidarności, a także 20-lecie przywrócenia samorządów lokalnych w Polsce.

W ramach Roku Historii Najnowszej już 12 września nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy „Zdarzyło się w Polsce 20 lat temu”, na której młodzież szkolna zaprezentuje najlepsze prace plastyczne i hasła dotyczące przemian 1989 r. – powiedziała minister Hall.

Na współpracę z MEN w ramach Roku Najnowszej Historii do tej pory zgodziły się m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którym – jak mówiła – będzie organizowany "jubileusz powstania samorządów w Polsce".

Hall podkreśliła, że podobne konkursy i wystawy, które będą dotyczyć wymienionych rocznic, MEN będzie organizował w ciągu całego roku szkolnego.

Serwis Nauka w Polsce, 1.09.2009
A.B./A.D., 1 września 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży