Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Religia w przedszkolu powinna być bezpłatna – twierdzi MEN

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Nowy sposób naliczania opłat za pobyt dziecka w przedszkolu spowodował m.in., że niektóre samorządy zaczęły pobierać od rodziców opłaty za prowadzenie lekcji religii, realizowanych poza pięcioma bezpłatnymi godzinami, gwarantowanymi w Ustawie o systemie oświaty.

Tymczasem MEN, w liście wysłanym do Gazety Wyborczej pisze, że czas przeznaczony w przedszkolu na lekcje religii powinien być dla rodziców bezpłatny. Jeśli religia odbywa się podczas płatnych godzin, samorządy muszą odliczać rodzicom od ustalonych za godzinę kwot czas na nią przeznaczony. Najlepiej jednak, według MEN, byłoby, gdyby lekcje odbywały się w ramach pięciu godzin, za które ustawowo nie trzeba płacić.

„Pięć bezpłatnych godzin w przedszkolu to powinien być czas poświęcony nie tylko na realizację podstawy programowej, ale również na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Właśnie w ich ramach powinny odbywać się lekcje religii” - mówi Bożena Skomorowska z biura prasowego MEN.

Zdaniem MEN podstawą do takiego potraktowania sprawy są postanowienia konkordatu, który wpisuje religię w plan zajęć szkolnych i przedszkolnych.

W sprawie opłat za lekcje religii interweniowały u samorządowców Kurie.

Gazeta Wyborcza, 20.01.2012
A.B./A.D., 20 stycznia 2012

Zobacz też:
Religia w przedszkolu (wrzesień 2007)
Petycja w sprawie renegocjacji konkordatu (czerwiec 2010)
„Jak naprawić to, co napsuła religia w szkołach” (lipiec 2010)
Religia w przedszkolach (maj 2011)
Płatne - bezpłatne (wrzesień 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży