Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Przyszłość młodzieżowych ośrodków socjoterapii pod znakiem zapytania

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Resort edukacji chce, aby wszystkie młodzieżowe ośrodki socjoterapii (MOS) posiadały szkołę i zapewniały całodobową i całoroczną opiekę. Zdaniem MEN jest to warunek niezbędny dla prawidłowej realizacji zadań ośrodka.

Jak podkreśla Gazeta Prawna, wprowadzenie takich zmian zagraża najlepszym ośrodkom, m.in. warszawskiemu KĄT-owi, istniejącej od 18 lat wrocławskiej placówce przy ul. Jarzębinowej czy niepublicznemu ośrodkowi w Wildze, któremu już raz groziła likwidacja.

Eksperci protestują. Ich zdaniem przepisy powinny jedynie wskazywać, jakie warunki powinien spełniać ośrodek, aby prowadzona przez niego terapia była skuteczna. Podkreślają, że muszą zatrudniać dobrą kadrę – taką, która potrafi przyciągnąć młodzież bez skierowania z sądu czy poradni pedagogiczno-psychologicznej.

Jacek Jakubowski, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, ostrzega, że stworzona centralnie koncepcja może dobrze wygląda na papierze, ale nie sprawdzi się w rzeczywistości. Jego zdaniem ważne jest, aby ośrodki były różnorodne, zarówno pod względem formalnym, jak i programowym.

Z drugiej strony resort edukacji chce, aby MOS-y zostały wyeliminowane z ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Sądy mogłyby więc kierować nieletnich jedynie do młodzieżowych ośrodków wychowawczych. W MOS-ach uczniowie mogliby być umieszczani tylko na wniosek rodziców. W tym momencie dobrowolnie przebywa w nich jedynie 810 na ponad 2,7 tys. wychowanków. Eksperci, wg Gazety Prawnej, popierają tę zmianę. Obecnie na miejsce w MOS-ie oczekuje 1176 nieletnich skierowanych przez sąd.

Gazeta Prawna, 19.01.2010
A.B./A.D., 19 stycznia 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży