Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Przyszłość matur w języku obcym pod znakiem zapytania

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Maturę w językach obcych zdaje się w około 100 liceach. Ale co roku podchodzi do nich tylko kilkuset maturzystów. W ubiegłym roku szkolnym MEN chciał zlikwidować egzaminy ze względu na wysokie koszty bowiem przygotowanie arkusza egzaminacyjnego kosztuje ok. 20 tys. zł.

W tym roku szkolnym CKE testy obcojęzyczne wyznaczyła na sobotę 22 maja. MEN zmienił ich zasady: uczniowie z klas dwujęzycznych nie mają obowiązku podchodzenia do egzaminu. To może spowodować, że część uczniów z nich zrezygnuje. A od liczby chętnych zależeć może los egzaminów. Ta będzie znana 7 lutego – do tego dnia maturzyści składają deklaracje, co chcą zdawać.

– Jeśli się okaże, że nie mamy zgłoszeń, sprawa sama się rozwiąże i trzeba będzie się zastanowić nad wycofaniem egzaminów – mówił Rzeczpospolitej prof. Krzysztof Konarzewski, dyrektor CKE. Jednak to może nastąpić dopiero od 2015 roku. – wtedy MEN chce uprościć system egzaminów. Zdaniem Konarzewskiego już dziś egzamin obcojęzyczny jest tylko dla hobbystów, bo „Jeśli ktoś zdaje fizykę po niemiecku, to nie wiadomo, o czym wynik egzaminu mówi: o znajomości fizyki czy języka obcego.”

Dyrektorzy liceów uważają, że na bagatelizowanie matury w języku obcym wpływa to, że uczelnie nie biorą jej wyników pod uwagę przy rekrutacji.

Rzeczpospolita, 22.12.2009
A.B./A.D., 22 grudnia 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży