Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Metody rekrutacji do przedszkoli za bardzo ingerują w prywatność

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Przedszkola nie będą mogły uzależniać przyjęcia dzieci od tego, czy rodzice pokażą PIT czy RMUA. Generalny inspektor ochrony danych osobowych uznał, że te działania zbyt głęboko ingerują w prywatność i mogą naruszać prawo do ochrony danych.

Wojciech Rafał Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych, uważa, że zbieranie przez gminę danych osobowych rodziców przy rekrutacji do przedszkoli jest niezgodne z prawem.

Generalny inspektor danych osobowych (GIODO) na prośbę rodziców i Rzecznika Praw Dziecka przyjrzał się, jak wygląda proces rekrutacji do przedszkoli w gminach. Wyniki wstępnej kontroli okazały się niepokojące. Większość gmin przy rekrutacji do przedszkoli żąda od rodziców różnych dokumentów, m.in. zaświadczenia ZUS RMUA na potwierdzenie zatrudnienia oraz rocznego rozliczenia podatkowego PIT potwierdzające miejsce zamieszkania i opłacanie podatku dochodowego. Niektóre gminy domagają się dużo wrażliwszych danych np. kopii zaświadczeń zawierających dane medyczne dzieci i rodziców oraz orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnych.

Zdaniem GIODO „brak jest podstawy prawnej dla zbierania danych osobowych, ich przetwarzania i zabezpieczania, które potwierdzałyby spełnianie kryteriów, które gminy nakładają”. Ani ustawa o systemie oświaty, ani ustawa o ochronie danych osobowych nie upoważnia do tego gmin. Według Wiewiórskiego MEN powinno ustawowo uregulować zasady przetwarzania danych osobowych przy naborze do przedszkoli.

Gazeta Prawna, 25.08.2010, Serwis Samorządowy PAP, 25.08.2010
A.B./A.D., 25 sierpnia 2010

Zobacz też:
Miejsce w przedszkolu tam gdzie rodzice płacą podatki

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży