Przedszkola w wakacje nie mogą być droższe

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas poleciła mazowieckiemu kuratorowi oświaty przeprowadzenie kontroli w przedszkolu w Józefowie koło Warszawy, ponieważ, według doniesień prasowych, rodzice dzieci z tego przedszkola zostali powiadomieni o wprowadzeniu przez gminę opłaty za pobyt dzieci w lipcu i sierpniu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że niezgodne z prawem jest pobieranie opłat od rodziców za zajęcia prowadzone w wakacje, w ustawowo zagwarantowanym czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (co najmniej 5 godzin). Takie praktyki naruszają przepisy ustawy o systemie oświaty również wówczas, jeżeli placówka przyjmuje dzieci w lipcu i sierpniu jako tak zwane przedszkole dyżurne.

MEN przypomina, że przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, to jest od 1 września do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Przedszkole jest zatem placówką nieferyjną, do której uczęszcza się przez cały wymieniony okres, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący (np. radę gminy, gdy przedszkole prowadzi gmina), na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola/rady pedagogicznej.

Przedszkole publiczne zapewnia m.in. bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, który nie może być krótszy niż 5 godzin dziennie.

W przypadku pobierania opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne (w tym również w okresie wakacji szkolnych) podstawę prawną do ustalenia ich wysokości stanowi art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm). Przepis ten gwarantuje, że od rodziców można pobierać opłaty wyłącznie za wyżywienie oraz świadczenia udzielane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, który przekracza wymiar bezpłatnych zajęć ustalonych przez organ prowadzący (nie krótszy niż 5 godzin dziennie). Dotyczy to zarówno zajęć dydaktycznych, jak i opiekuńczo-wychowawczych.

www.men.gov.pl, 10.07.2012
A.D., 10 lipca 2012