Przedszkola jak „orliki”

SLD zapowiada złożenie w Sejmie poselskiego projektu ustawy o wsparciu w latach 2011-15 tworzenia w gminach publicznych przedszkoli i żłobków. Połowę zapłaci gmina, połowę państwo – dzięki temu powstaną żłobki i przedszkola, których obecnie brakuje dla pół miliona dzieci. SLD chce w swoim projekcie wykorzystać podobny mechanizm, jak ten, który wykorzystał rząd przy budowie boisk "orlików". Część kosztów budowy przedszkola czy żłobka ma pokryć samorząd, a część - państwo z budżetu centralnego. Nie chodzi tylko o budowę nowych obiektów, ale także o remonty, adaptacje czy kupno już gotowych.

SLD chce też, żeby powstał specjalny narodowy Plan Budowy Przedszkoli i Żłobków z wydzielonym funduszem, do którego państwo wkładałoby co roku ok. 300 mln zł.

Kilka dni temu w Sejmie posłowie koalicji i wiceminister edukacji Krystyna Szumilas w imieniu rządu krytykowali pokrewny projekt - przygotowaną przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i wspieraną przez SLD ustawę o obniżeniu wieku przedszkolnego z trzech do dwóch lat i finansowaniu przedszkoli z budżetu centralnego - jednak ustawa przeszła do dalszych prac w sejmowej komisji.

A w połowie września premier Donald Tusk ogłosił, że rząd chce budować żłobki jak "orliki".

Gazeta Wyborcza, 4.11.2010
A.B./A.D., 4 listopada 2010