Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Protest przeciwko obowiązkowi szkolnemu sześciolatków

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rodzice z ruchu ratujmaluchy.pl złożyli w Sejmie 330 tys. podpisów osób protestujących przeciwko obowiązkowi szkolnemu sześciolatków. Swój sprzeciw wyrazili w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty - proponują w nim "powrót do przeszłości", czyli rezygnację z obowiązku szkolnego do 6 lat.

Według Ratujmlauchy.pl podstawowym problemem jest to, że szkoły są na przyjęcie małych dzieci nieprzygotowane: klasy są zbyt liczne, pomieszczenia często przystosowane naprędce (np. w szatniach, czy piwnicach), brakuje placów zabaw i odrębnych korytarzy dla maluchów.

Karolina Elbanowska, liderka ruchu, skrytykowała też nową podstawę programową nauczania jako stawiającą zbyt wysokie wymagania sześciolatkom. Jej zdaniem za reformą stoi chęć wcześniejszego - niż obecnie - wprowadzania młodych ludzi na rynek pracy.

Autorzy projektu obywatelskiego chcą też powstrzymania likwidacji szkół przez wprowadzenie do ustawy zapisu o konieczności ustalania przez samorządy sieci publicznych szkół i przedszkoli w porozumieniu z kuratorem oświaty. Opowiadają się ponadto za objęciem wychowania przedszkolnego - tak jak szkół - subwencją oświatową.

Protest popiera min PiS. PJN złożyła u rzecznika praw dziecka Marka Michalaka petycję w sprawie wsparcia dla obywatelskiego projektu znoszącego obowiązek szkolny dla sześciolatków. Rzecznik apeluje, by nie straszyć dzieci szkołą. Uważa, że projekt wymaga dyskusji.

Pytany o zarzuty nieprzygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków, powiedział, że są na ten temat "różne badania". „NIK i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, ja także poczyniłem pewne działania w tym zakresie i ja nie do końca zgadzam się z powiedzeniem, że szkoły w większości są nieprzygotowane do przyjęcia sześciolatków - mówił Michalak. - A patrząc już na liczbę próśb o interwencję do rzecznika, to mógłbym nawet powiedzieć, że prawie w 100 proc. są przygotowane, ale nie chciałbym być takim niepoprawnym optymistą” - dodał.

Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, 4.07.2011, Rzeczpospolita, 5.07.2011
A.B./A.D., 4 lipca 2011

Zobacz też:
Nieprzekonani rodzice sześciolatków (czerwiec 2008)
Walka o sześciolatki (grudzień 2008)
Sześciolatki uczą się w 84% szkół podstawowych... (czerwiec 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży