Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Propozycja wagi dla zdolnych uczniów w subwencji oświatowej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Zespół edukacji KWRiST na posiedzeniu, które odbyło się 18 listopada w MEN pozytywnie zaopiniował projekt rozporządzenia dotyczący algorytmu podziału subwencji oświatowej. W przyszłym roku subwencja oświatowa ma wynieść 35 mld zł. Będzie wyższa od tegorocznej o 1,6 mld zł, czyli o 4,8 proc. Kwota bazowa na jednego ucznia ma wynieść 4361 zł. Jednocześnie samorządowcy zaznaczyli, że brak standardów edukacyjnych uniemożliwia precyzyjne określenie, czy środki, które trafią do samorządów w przyszłym roku z subwencji oświatowej będą wystarczające.

Samorządowcy z zespołu edukacji KWRiST postulują także wpisanie do algorytmu podziału subwencji oświatowej wagi dla uczniów zdolnych. Dyskusję na ten temat wywołał list rektora Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu do wójtów. W Polsce jest 46 takich szkół prowadzonych przez ośrodki akademickie i grozi im upadłość z powodu braku pieniędzy.

Uczestnicząca w spotkaniu wiceminister Szumilas powiedziała, że w przyszłym roku rozpoczyna się, finansowany ze środków unijnych projekt, którego celem jest wypracowanie sposobów dodatkowego wsparcia dla najzdolniejszych uczniów. Zwróciła uwagę na problem definicji ucznia zdolnego oraz na to, że podwyższenie wagi dla jednej grupy uczniów spowodować musi jej obniżenie dla gmin, w których nie istnieją takie typy szkół.

Serwis Samorządowy PAP, 19.11.2009
A.B./A.D., 19 listopada 2009

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży