Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Projekt ZNP o finansowaniu przedszkoli z subwencji oświatowej

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Kancelaria Sejmu przekazała związkowi informację, że marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zarejestrował komitet inicjatywy obywatelskiej w sprawie obywatelskiego projektu nowelizacji ustaw o systemie oświaty i dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym przedszkola, tak jak szkoły, finansowane byłyby z subwencji oświatowej. Związek rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem.

Zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, grupa obywateli chcących zmienić prawo składa marszałkowi Sejmu swój projekt ustawy wraz z tysiącem podpisów osób popierających go. Marszałek sprawdza, czy w dostarczonych mu dokumentach nie ma uchybień (np. czy zgadza się liczba podpisów). Jeśli wszystko jest w porządku, komitet inicjatywy obywatelskiej może przystąpić do dalszego zbierania podpisów z poparciem. Musi ich być co najmniej 100 tysięcy, żeby obywatelski projekt mógł być formalnie zgłoszony w Sejmie. Komitet inicjatywy ma na to 3 miesiące.

Według prezesa ZNP, Sławomira Broniarza, brak środków w samorządach powoduje, że liczba przedszkoli i miejsc dla dzieci jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Z szacunków związku wynika, że finansowanie przedszkoli z budżetu państwa w skali roku wyniesie około 1,6 mld zł. ZNP chce także, by prawo do wychowania przedszkolnego miały również dzieci 2-letnie.

Jest to już drugi projekt obywatelski ZNP w sprawie objęcia przedszkoli subwencją oświatową. Pod poprzednim w 2008 r. zebrano ponad 200 tys. podpisów. Nie zyskał on jednak poparcia w Sejmie; był rozpatrywany razem z rządowym projektem obniżenia wieku obowiązku szkolnego. 

Gazeta Prawna, 12.05.2010
A.B./A.D., 12 maja 2010

Zobacz też:
Inicjatywa ZNP - kontrpropozycja
O tym się mówi - debaty wokół przedszkoli, edukacji i przyszłości

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży