Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Program Rozwoju Bibliotek ma już rok

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, Program Rozwoju Bibliotek obchodził pierwsze urodziny. W programie uczestniczy obecnie 1865 małych, lokalnych bibliotek z całej Polski, a także 18 bibliotek wojewódzkich; w styczniu 2011 roku odbędzie się nabór do drugiej rundy programu. Na razie do końca maja do bibliotek dotrze łącznie ponad 1400 komputerów wraz z monitorami i oprogramowaniem Windows 7 i Office 2007 (przekazanym bezpłatnie przez firmę Microsoft) oraz oprogramowaniem antywirusowym i ogólnodostępnym oprogramowaniem użytkowym, prawie 1300 urządzeń wielofunkcyjnych, ponad 240 drukarek A3, ponad 150 laptopów i projektorów multimedialnych wraz z ekranami.

Jak informuje FRSI, każda biblioteka uczestnicząca w programie otrzyma także aparat cyfrowy wraz z przewodnikiem „Projekt: fotografia”, który pokazuje, na jak wiele różnych sposobów można wykorzystać aparat w pracy biblioteki.

W całej Polsce w ramach programu odbywają się warsztaty, w których uczestniczą pracownicy i pracownice bibliotek, a także przedstawiciele samorządu i osoby aktywne w społeczności lokalnej – łącznie ponad 1800 osób podzielonych na 77 grup szkoleniowych. Uczestnicy i uczesniczki dowiadują się, w jaki sposób zaplanować działania swojej biblioteki tak, aby były ciekawe dla mieszkańców i zgodne z ich potrzebami, jak promować działalność swoich placówek, a także w jaki sposób pozyskiwać partnerów do współpracy. W ramach programu gminach powoływane są także Gminne Koalicje na rzecz Bibliotek.

Celem ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miejscowościach. Budżet Programu to 28 milionów dolarów. Fundusze te pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Więcej informacji o programie na stronie www.biblioteki.org

Serwis Samorządowy PAP, 24 kwietnia 2010
A.R./A.D., 24 kwietnia 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży