Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Lech Kaczyński podpisał 23 grudnia nowelizację Karty nauczyciela. Zmieniona Karta gwarantuje wzrost płac nauczycieli od 2009 roku. "W zależności od stopnia awansu zawodowego otrzymają oni od ponad 300 do prawie 600 zł więcej [brutto i średnio] w stosunku do płac w tym roku" - informuje MEN na swoich stronach internetowych. Ministerstwo dodaje, że nowelizację ustawy Karta nauczyciela przyjmuje "z dużym zadowoleniem". Najwięcej - średnio 586 zł miesięcznie - zyskają stażyści, czyli najmłodsi nauczyciele. To zamierzenie rządu ma zachęcić ich do wykonywania zawodu.

Nowelizacja zwiększa także obowiązkowy wymiar godzin, jakie nauczyciel będzie musiał przepracować z uczniami poza pracą podczas lekcji. Zgodnie z listopadową nowelizacją Karty, każdy nauczyciel w szkole podstawowej i w gimnazjum będzie musiał w ramach swojego 40- godzinnego tygodnia pracy przepracować dodatkowo dwie godziny z uczniami poza lekcjami, np. w kółku zainteresowań lub w świetlicy. Każdy nauczyciel w szkole ponadgimnazjalnej musiałby przepracować w ten sposób jedną dodatkową godzinę.

Część nowelizacji Karty Nauczyciela dotycząca podwyżek wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2009 r.; część dotycząca zwiększenia czasu pracy z dniem 1 września. Prezydent podpisał też ustawę o emeryturach pomostowych.

Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, 24.12.2008
A.B./A.D., 24 grudnia 2008

Zobacz też:
Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży