Prezentacja raportu programu „Szkoła bez przemocy”

„Rodzice naprawdę muszą się zainteresować zachowaniem swoich dzieci, a szkoła musi przyjąć na siebie funkcję wychowawczą” – mówił w czasie prezentacji raportu rocznego programu „Szkoła bez przemocy” autor diagnozy profesor Janusz Czapiński. „Nie da się zatrzymać negatywnych procesów, ale możemy je spowolnić”.

W porównaniu z ubiegłym rokiem gimnazjaliści palą więcej papierosów, piją więcej alkoholu i biorą więcej narkotyków. Uczniowie z biegiem lat gubią postawy obywatelskie; są nastawieni głównie na sukces indywidualny, zapominają o współpracy. Króluje zawiść i nieufność.

Prawie połowa z ankietowanych gimnazjalistów przyznała, że w szkołach padła ofiarą co najmniej dwóch form przemocy, tak samo 40% uczniów podstawówek i szkół ponadgimnazjalnych. Dominuje przemoc psychiczna, uczniowie najczęściej wymieniają: obrażanie, plotki oraz używanie obraźliwych słów przez nauczyciela.

Najczęściej ofiarami przemocy w szkole padają uczniowie z województwa opolskiego (50 proc.) i lubelskiego (49 proc.), najrzadziej z Wielkopolski (34 proc.). Najbardziej agresywni są uczniowie w województwach warmińsko-mazurskim i podkarpackim, najspokojniejsi znowu są ci z Wielkopolski.

Wzrosła też liczba uczniowskich skarg na przemoc ze strony nauczycieli - im uczniowie starsi, tym bardziej na nią narzekają.

Jak wynika z diagnozy szkolnej, jednym z najważniejszych problemów polskiej szkoły jest brak zainteresowania rodziców tym, co ich dzieci robią poza domem, w tym właśnie w szkole.

Gazeta Wyborcza, Serwis Samorządowy PAP, 10.04.2008
A. D., 10 kwietnia 2008