Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Premier o oświacie

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Premier Donald Tusk, po spotkaniu z minister edukacji Krystyną Szumilas, zapowiedział, że wprowadzi poprawki ustawy o Systemie Informacji Oświatowej i zapowiedział rządową pomoc dla przedszkoli.

Nowa ustawa, która ma m.in. zbierać dane uczniów z nazwiskiem i Peselem oraz dokładnymi informacjami z całego przebiegu nauki, ze stopniami albo informacją o ewentualnej niepełnosprawności, budziła wiele wątpliwości jeszcze zanim ją uchwalono. Przeciwko ustawie protestowały organizacje pozarządowe, apelując do prezydenta o to, żeby jej nie podpisywał. W styczniu PiS skierowało ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Premier zapowiedział, że przygotuje nowelizację, która "wyraźnie zwiększy poziom anonimowości".

Premier powtórzył obietnicę objęcia przedszkoli państwową dotacją i powiedział, że już w 2013 r. chce uruchomić rządową pomoc dla przedszkoli.

Premier przyznał też, że jest gotowy do dyskusji o Karcie nauczyciela. Podkreślił, że rząd nie pracuje teraz nad zmianami w Karcie nauczyciela, ale ma informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządu i być może grup poselskich. Wg premiera, można się spodziewać „gorącej dyskusji” na temat przyszłości Karty.

Premier mówił też o wzroście subwencji oświatowej. "W porównaniu do 2007 roku, kiedy subwencja wynosiła 28 mld zł rocznie, w roku 2011 - prawie 38 mld zł. To jest wzrost gigantyczny, jeśli weźmiemy pod uwagę dodatkowo fakt, że jednak dzieci do szkoły chodzi mniej, a nie więcej" – zaznaczył. "Fakty mówią bardzo wyraźnie - pieniędzy jest o 70 proc. więcej, dzieci jest z roku na rok mniej, nauczycieli jest więcej, więc realnie poziom usługi oświatowej, jeśli zmierzymy go statystyką, zwiększa się bardzo wyraźnie w ostatnich latach" - powiedział premier.

Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna, 24.02.2012
A.B./A.D., 24 lutego 2012

Zobacz też:
Ustawa o SIO: protestujmy! (kwiecień 2011)
List do Prezydenta w sprawie SIO (maj 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży