Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Poznańska kuria dostanie odszkodowanie za budynki szkolne

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Poznańska kuria otrzyma 23 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa za brak możliwości użytkowania dwóch budynków, w których obecnie znajdują się szkoły - zdecydował poznański Sąd Okręgowy.

Sprawa dotyczy dwóch nieruchomości, które zostały w 1956 r. przejęte przez państwo. Władze umieściły w nich dwie szkoły: VIII Liceum Ogólnokształcące oraz Szkołę Muzyczną. W 2007 roku państwo oddało budynki Kościołowi, a ten wystąpił do sądu o przyznanie odszkodowania za brak możliwości korzystania z nieruchomości.
Sąd przychylił się do roszczenia kurii i uznał na podstawie wyceny biegłych, że Kościół przez 10 lat (maksymalny okres, za który można ubiegać się o odszkodowanie) mógł za wynajem tych budynków otrzymać 23 mln złotych - poinformował Jarema Sawiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu. Kuria domagała się początkowo 32 mln zł odszkodowania, ale sąd obniżył wysokość roszczenia.

Samorząd Poznania oraz Ministerstwo Kultury negocjują z kurią wysokość opłat za korzystanie przez szkoły z kościelnych nieruchomości.

Głos Nauczycielski, 13.07.2010, Gazeta Wyborcza 14.07.2010
A.B./A.D., 13 lipca 2010

Zobacz też:
Kuria oddaje budynek poznańskiej szkoły (kwiecień 2009)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży