Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Powstają nowe podręczniki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
6 stycznia minister Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania i podręczników oraz cofania dopuszczenia.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP. Jest dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej MEN. Od 30.01 wydawnictwa mogą składać w MEN wnioski o zatwierdzenie nowych podręczników napisanych według nowej podstawy programowej. Według nowych zasad dopuszczane będą wszystkie podręczniki do I klasy szkoły podstawowej i I klasy gimnazjum. Każdy podręcznik ma sprawdzić trzech recenzentów, którzy mają na to półtora miesiąca.

Według wstępnych danych nowych podręczników miało być co najmniej 135 (w tym m.in. 14 nowych pakietów do nauki czytania i pisania dla najmłodszych, 42 podręczniki do języka angielskiego, co najmniej 13 – do polskiego). Tymczasem ministerstwo edukacji poinformowało, że w pierwszym dniu (30 stycznia) składania projektów podręczników złożono 170 wniosków. Wykaz zgłoszonych do dopuszczenia podręczników znajduje się na stronach MEN.

Autorzy pisali nowe podręczniki, korzystają z projektu nowej podstawy programowej, który był dostępny na internetowej stronie MEN od maja, ale cały czas się zmieniał. Nowa podstawa programowa została podpisana 23 grudnia.

MEN, 6.01.2009, Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, 30.01.2009, MEN, 2.02.2009
A.B./A.D., 2 lutego 2009

Zobacz też:
Rozporządzenie w sprawie podstawy programowej podpisane

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży