Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Porażka programu „Cyfrowa szkoła”

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W 2012 r. do 399 szkół podstawowych w ramach pilotażu rządowego programu „Cyfrowa szkoła" kosztem ok. 45 mln zł trafiły zestawy przenośnych komputerów. Czwartoklasiści i czwartoklasistki dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym nie tylko na lekcjach informatyki, ale wszystkich przedmiotów, mieli kształcić się ciekawiej i efektywniej.

Instytut Badań Edukacyjnych w przeprowadzonej analizie stwierdził, że program „Cyfrowej szkoły" w żaden sposób nie wpłynął na umiejętności i osiągnięcia uczniów sprawdzane przez egzamin szóstoklasisty. Eksperci IBE napisali, że „nie należy się spodziewać, by wdrażane w przyszłości w Polsce programy stanowiące kontynuację »Cyfrowej szkoły« w znaczący sposób oddziaływały na wyniki egzaminów zewnętrznych".

O wyjaśnienie w tej sprawie poprosił MEN poseł PiS Marek Łatas. Odpowiedzialna za proces cyfryzacji wiceminister Joanna Berdzik przekonywała, że program nie przełożył się pozytywnie na wyniki objętych nim uczniów, ponieważ nieuczestniczący w pilotażu uczniowie też mają dostęp do komputerów i internetu... w domu. Berdzik jako przyczynę porażki wskazuje też, że choć uczniowie dostali przenośne komputery, zabrakło dostępu do wysokiej jakości zasobów edukacyjnych.

Rzeczpospolita, 7.05.2015
A.B. , 7 maja 2015

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży