Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Poprawka za „buraka”?

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Gazeta Wyborcza opisuje sprawę maturzystów z LO im. Eugeniusza Romera w Krakowie, którzy oblali ustny egzamin maturalny z polskiego po tym, jak podczas studniówki wystawili skecz, który rozgniewał nauczycieli.

Tegoroczni maturzyści z LO im. Romera w lutym na balu studniówkowym wymyślili skecz, w którym nauczycielom i nauczycielkom wręczali im nagrody – płody rolne. Dyrektor dostał buraka, jego żona nauczycielka – kapustę. Nauczyciele poczuli się obrażeni, maturzyści dostali nagany – i rozpoczął się konflikt.

Ustny egzamin z polskiego obalała czwórka zamieszanych w konflikt uczniów. W "Romerze" zdarzyło się to pierwszy raz od czasu wprowadzenia nowej matury. Maturzyści napisali odwołania do OKE w Krakowie. Na to, jak faktycznie poszedł im egzamin, dostarczyli dowód. Ustny egzamin z polskiego nagrali na dyktafony.

„Nie złamali prawa – powiedział Gazecie Wyborczej Krzysztof Konarzewski, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Tyle że w świetle przepisów nagranie nie ma żadnej wartości”. Jeśli podczas egzaminu nie zostały złamane żadne procedury, ocena wystawiona przez egzaminatora jest ostateczna. Konarzewski przyznaje, że nad takim prawem ubolewa.

Dziennikarze spytali resort edukacji, czy rozważa nagrywanie ustnych egzaminów maturalnych, ale jeszcze nie dostali odpowiedzi. OKE wysłała do maturzystów informacje, że egzaminy przebiegły zgodnie z procedurami a ich wynik jest ostateczny. Jej szef Lech Gawryłow nie chciał powiedzieć, czy chociaż przesłuchał przesłane mu przez uczniów nagranie. Powiedział tylko, że prawo nie przewiduje nagrywania egzaminu.

OKE zaproponowała oblanym maturzystom poprawkę w sierpniu (ma do niej prawo każdy, kto nie zaliczy na maturze jednego egzaminu) przed komisją złożoną w całości z osób spoza ich liceum.

Sytuacja jest na bieżąco komentowana przez nauczycieli na oficjalnej stronie internetowej. To tam dyrektor Marek Świder odesłał dziennikarzy Gazety Wyborczej. O decyzji OKE szkoła napisała: "Wiarygodność i kompetencje nauczycieli naszego liceum zostały potwierdzone".

I choć wszyscy w szkole zapewniają, że matura nie miała nic wspólnego z wydarzeniami na studniówce, w oświadczeniu czytamy: „Żyjemy w kulturze, w której ważną rolę odgrywa symbolika przedmiotów, roślin, kolorów i nawet liczb - trudno nam uwierzyć, że symbolika buraka nie była znana prowadzącym »teleturniej«”.

Gazeta Wyborcza, 23.06.2010
A.B./A.D., 23 czerwca 2010

Zobacz też:
Bez odwołania (lipiec 2007)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży