Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Polscy nauczyciele nadal mało zarabiają

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Dziennik Gazeta Prawna (ten sam, który niedawno wywołał burzę, wyciągając z raportów OECD informację o tym, że nauczyciele i nauczycielki w Polsce mało pracują) informuje, że z raportu Eurydice, agendy Komisji Europejskiej zajmującej się edukacją, wynika, że polscy nauczyciele są wciąż jednymi z najsłabiej opłacanych w Europie.

Nauczyciel uczący w szkole podstawowej w roku szkolnym 2009/2010 zarobił średnio bez dodatków ok. 7,5 tys. euro. Mniejsze płace były tylko w Bułgarii, na Litwie i na Łotwie. W Czechach ta stawka była o 50 proc. wyższa. Z kolei niemiecki pedagog zarabia rocznie ponad 51 tys. euro, a duński 61 tys.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym maksymalne uposażenie nauczyciela szkoły podstawowej jest niższe niż PKB przeliczane na głowę mieszkańca. W większości krajów UE uposażenie nauczyciela to ponad 1,5 PKB na głowę, a na Cyprze i w Portugalii ponad 2 i 2,5.

Tymczasem wg Rzeczpospolitej, samorządom, zwłaszcza gminom, które nie mają wysokich dochodów własnych, brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli. Samorządy domagają się więc m.in. zmian w Karcie Nauczyciela, podkreślają także, że subwencja oświatowa jest zbyt niska.

Dziennik Gazeta Prawna, 12.10.2011, Rzeczpospolita, 13.10.2011, 14.10.2011
A.B./A.D., 14 października 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży