Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Płatne – bezpłatne

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Prawo gwarantuje dzieciom i ich rodzicom 5 godzin państwowego przedszkola za darmo. Gazeta Wyborcza przygląda się, jak ten przepis jest realizowany. Okazuje się, że w tym czasie wiele przedszkoli organizuje zajęcia z religii. W innych zaś, jak w Rzeszowie, samorząd ustalił, że bezpłatne godziny przeplatać się będą z płatnymi.

Rodzice rzeszowskich przedszkolaków są zbulwersowani, że samorząd uniemożliwił ich dzieciom korzystanie z bezpłatnej pięciogodzinnej edukacji w przedszkolach, bo ustalił, że płatne godziny przeplatane są bezpłatnymi. To oznacza, że dziecko należałoby zabierać z przedszkola na krótkie przerwy, by nie płacić za opiekę. Dokładnie wygląda to tak: rodzice nie płacą od 8 do 8.30, od 9 do 12 i od 13 do 14.30. Półgodzinna przerwa śniadaniowa jest płatna, podobnie jak godzinna obiadowa.

Urzędnicy, mimo krytycznych uwag rodziców, nie widzą powodu, by wprowadzać zmiany do uchwały. Zgodność z prawem uchwały rady miasta badały służby wojewody i nie znalazły nieprawidłowości.

Wiele przedszkoli w ramach gwarantowanych przez prawo darmowych pięciu godzin przedszkolnej edukacji, organizuje zajęcia z religii. Według MEN wszystko jest w porządku, bo religię w przedszkolu gwarantują inne regulacje, m.in. te wynikające z konkordatu: religię organizuje się na życzenie rodziców, dwa razy w tygodniu po pół godziny, w ramach planu zajęć, program i podręczniki opracowuje Kościół, lekcje opłaca natomiast gmina, przedszkole nie może pobierać za takie zajęcia opłat od rodziców.

Gazeta Wyborcza, 13.09.2011, Gazeta Wyborcza, 15.09.2011
A.B./A.D., 15 września 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży