Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

O zmianach w Karcie Nauczyciela

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
ZNP przeprowadziło referendum w sprawie planowanych przez MEN zmian w Karcie Nauczyciela. Pytanie brzmiało: „MEN rozpoczęło prace nad opracowaniem nowego dokumentu (ustawy), który ma zastąpić obowiązującą dotychczas Kartę Nauczyciela. W projekcie założeń do nowej ustawy o zawodzie nauczyciela pomija się jednak istotne dla każdego pracownika uregulowania prawne, gwarantujące poczucie bezpieczeństwa w zawodzie. Zaznacz właściwą odpowiedź na poniższe pytanie. „Czy Karta Nauczyciela, tak jak obecnie, powinna na szczeblu centralnym określić pragmatykę zawodu nauczycieli, w tym m.in. czas pracy, wynagrodzenie, formy zatrudnienia i świadczenia socjalne?”".

Odpowiedzi "tak" udzieliło 259 tys. nauczycieli, "nie" – 3,5 tys. Referendum przeprowadzono od 19 kwietnia do 20 maja.

Według minister edukacji Katarzyny Hall, takie odpowiedzi to efekt złego zadania pytania. - Wszędzie, gdzie rozmawiam na temat Karty Nauczyciela, podkreślam, że nauczyciele potrzebują dokumentu, który im gwarantuje poczucie bezpieczeństwa - powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall, komentując wyniki referendum ZNP.

Nie ma jeszcze projektu założeń do ustawy. - Dopiero dyskutujemy o Karcie. Nigdy też w żadnej ze swoich wypowiedzi nie zapowiedziałam jej likwidacji – podkreśliła minister Hall. Ale zaznaczyła, że nie oznacza to, iż w Karcie nie są potrzebne zmiany.

Serwis Samorządowy PAP, 31.05.2010
A.B./A.D., 31 maja 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży