Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

O podwyżkach przy okazji inauguracji roku szkolnego...

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Minister Katarzyna Hall jak co roku wystosowała list do uczniów, rodziców i nauczycieli z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Premier Donald Tusk wziął udział w inauguracji nowego roku szkolnego 2010/2011 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, którego jest absolwentem.

Wspominając zakończony rok szkolny Minister napisała, że „na jego rytmie i klimacie pracy szkoły odbiły się tragiczne wydarzenia – katastrofa smoleńska i powódź, która nawiedziła niektóre rejony kraju. W tych trudnych chwilach środowisko nauczycielskie stanęło na wysokości zadania.” Katarzyna Hall przypomniała, że jest to kolejny rok wdrażania reformy programowej i kontynuacji upowszechniania wychowania przedszkolnego. Przypomniała także, że zgodnie z obietnicą premiera Donalda Tuska, będzie to kolejny rok, w którym nauczyciele, jako jedyna budżetowa grupa zawodowa w Polsce, otrzymają znaczące podwyżki. Na koniec złożyła wszystkim życzenia realizacji edukacyjnych zamierzeń, sukcesów, wytrwałości i wiary we własne umiejętności.

Premier Donald Tusk podczas uroczystości rozpoczęcia roku w swojej dawnej szkole mówił m.in., że zdaje sobie sprawę ze zbyt niskich zarobków nauczycieli.

W podobnym duchu wypowiadała się minister Hall w czasie swojej wizyty w Wilkowie (woj. lubelskie), gdzie wzięła udział w uroczystej inauguracji roku szkolnego w miejscowej szkole podstawowej. „Chcemy, by co roku od września nauczyciele otrzymywali istotne podwyżki” - ogłosiła. Powtórzyła, że rząd Donalda Tuska zobowiązał się trzy lata temu do stopniowego podwyższania nauczycielskich wynagrodzeń, tak, by do końca kadencji wzrosły one o 50 proc. i ogłosiła, że obecnie dochodzimy do 30 proc.

Według Katarzyny Hall, przetaczające się wiosną i latem przez cały kraj klęski żywiołowe dotknęły - w różnym stopniu - 808 szkół. W kilku placówkach sytuacja jest na tyle dramatyczna, że dzieci uczyć się będą w innych budynkach. MEN ma na remonty zniszczonych szkół 100 mln zł. Jak dotąd samorządy wystąpiły o pomoc dotyczącą 560 placówek. MEN wystąpiło tez do ministra finansów o kolejne 47 mln zł pomocy na remont 556 szkół. 285 szkół otrzyma 100 proc. pieniędzy, o jakie wnioskowały, 271 - 30 proc.

MEN, 31.08.2010 , Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, 31.08.2010, Głos Nauczycielski, 1.09.2010, Gazeta Wyborcza, 2.09.2010
A.B./A.D., 2 września 2010

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży