Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nowy ogólnopolski test dla trzecioklasistów

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
17 maja dziesięciolatki rozwiążą po raz pierwszy zupełnie nowy ogólnopolski test z języka polskiego i matematyki. Test ma ocenić poziom ich wiedzy i umiejętności. Pilotażowe badania trzecioklasistów organizuje CKE w porozumieniu z MEN. W roku 2012 i 2013 odbędą się kolejne edycje. Test nie jest obowiązkowy, udział w nim jest dobrowolny. Według CKE w tym roku weźmie w nim udział 10 tys. szkół podstawowych.

W ramach badań pilotażowych uczniowie i uczennice wypełnią dwa testy, jeden – sprawdzający ich kompetencje z języka polskiego, drugi oceniający sprawność matematyczną. Na każdy z testów będą mieli po 40 minut, między nimi będzie 15-minutowa przerwa.

Wyniki tych badań za trzy lata porównane zostaną z wynikami, jakie ci sami uczniowie osiągną podczas ogólnopolskiego sprawdzianu szóstoklasistów. Ma to m.in. pokazać, jaki jest wkład podstawówek w rozwój umiejętności uczniów i jakie podczas kolejnych trzech lat nauki dany uczeń osiągnie postępy.

Majowe testy są częścią większego projektu: "Badanie umiejętności podstawowych uczniów trzeciej klasy szkoły podstawowej, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego". W czerwcu dyrektorzy szkół dostaną wyniki z informacją, jak na tle kraju i regionu w zapowiadanych badaniach wypadła ich placówka. 
 
Gazeta Wyborcza, 10.05.2011
A.B./A.D., 10 maja 2011

Zobacz też:
Badanie umiejętności trzecioklasistów (maj 2007)
EWD – pomiar jakości nauczania (kwiecień 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży