Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Niejasne polecenia na maturze: CKE będzie oceniać na korzyść zdających

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Na maturze z polskiego pojawiły się niejasne polecenia. Centralna Komisja Egzaminacyjna obiecuje, że będzie oceniać na korzyść zdających.

W uwagach na początku arkusza, gdzie zamieszczone są zasady rozwiązywania testu, napisano: "W zadaniach zamkniętych wybierz tylko jedną z zaproponowanych odpowiedzi". Tymczasem polecenie w zadaniu piątym brzmiało: "Poprawnym relacjom interpersonalnym sprzyjają różne zachowania i cechy rozmówców przedstawione w akapitach 4 i 6. Zaznacz wszystkie właściwe"; z kolei w zadaniu ósmym napisano: "Spośród zacytowanych poniżej zdań wybierz te dwa, dla których charakterystyczne są podane funkcje tekstu".

CKE opublikowała w tej sprawie specjalny komunikat: "Każdy zdający, który w zadaniach zamkniętych udzielił poprawnej odpowiedzi, niezależnie od tego, czy zastosuje się do uwagi ogólnej, czy do poleceń szczegółowych, otrzyma punkty przewidziane za właściwe wykonanie tych zadań. Za zaistniałą sytuację wszystkich maturzystów przepraszamy" - napisał p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Tadeusz Mosiek w wyjaśnieniu.

Rzeczpospolita, 6.05.2011, www.cke.edu.pl
A.B./A.D., 6 maja 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży