Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nie będzie łączenia szkół i przedszkoli w grupy

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Przygotowana przez Ministerstwo Finansów nowelizacja ustawy o finansach publicznych zakładała m.in. zmiany związane z oświatą. Resort proponował łączenie szkół i przedszkoli w grupy. Miałoby to ułatwić organom prowadzącym zarządzanie placówkami oraz przyczynić się do zmniejszenia wydatków samorządów.

Zmiany zablokowało Ministerstwo Edukacji Narodowej, mimo że samo wcześniej (jeszcze za czasów minister Katarzyny Hall) planowało tworzenie grup przedszkolno-podstawowych oraz gimnazjalno-licealnych. Minister Krystyna Szumilas w piśmie do resortu finansów argumentowała, że wymagałoby to jeszcze innych zmian, które były zawarte w projekcie nowelizacji przygotowanej przez MEN. Chodziło o preferencje finansowe dla połączonych w grupy placówek.

Po piśmie z MEN resort finansów wycofał się z tego pomysłu. W projekcie znalazły się jednak zasugerowane przez ministerstwo edukacji zapisy doprecyzowujące kwestie dowozu uczniów do szkół. Gminy będą mogły finansować taki dowóz, nawet jeżeli odległości między szkołą a domem dziecka są mniejsze niż wymienione w ustawie.Serwis Samorządowy PAP, 19.03.2012
A.B./A.D., 19 marca 2012

Zobacz też:
Rozmowy o pakiecie deregulacyjnym (styczeń 2011)
Grupowanie szkół w projekcie zmian ustawy o systemie oświaty (marzec 2011)
List minister Hall do rodziców i nauczycieli oraz komentarz redakcji Monitora (kwiecień 2011)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży