Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Nie będzie bonu oświatowego – mówi wiceminister Szumilas

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Bonu nie będzie – oświadczyła 9 października na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji wiceminister edukacji Krystyna Szumilas. Wiceminister powiedziała, że podobną rolę spełnia już istniejący system finansowania oświaty, według którego państwo płaci na utrzymanie szkół samorządom m.in. zgodnie z liczbą uczniów na ich terenie. Jednocześnie Szumilas zapowiedziała, że MEN chce promować "dobre praktyki" we wprowadzaniu lokalnych bonów. W przyszłym roku ma wykorzystać na to pieniądze unijne. Posiedzenie trwało zaledwie dziesięć minut.

Posiedzenie zwołali posłowie PiS po artykule "Gazety Wyborczej" z pierwszych dni września, w którym minister edukacji Katarzyna Hall potwierdziła, że z idei bonu MEN nie rezygnuje. Zainteresowanie dziennikarzy wywołało zatrudnienie w MEN na stanowisku wiceministra pani Lilii Jaroń, byłej dyrektorki wrocławskiego wydziału oświaty, która wprowadzała lokalnie właśnie bon oświatowy. Minister Hall nie zaprzeczyła, że jednym z zadań nowej wiceminister będzie opracowanie koncepcji bonu dla całego kraju.

Bon był jednym z haseł wyborczych Platformy Obywatelskiej (obok posłania sześciolatków do szkół i racjonalizacji programów szkolnych w gimnazjach i liceach). Miałby zwiększyć konkurencję między szkołami: więcej pieniędzy dostałaby ta, do której zechce chodzić więcej uczniów.

Gazeta Wyborcza, 10.10.2009
A.B./A.D., 10 października 2009

Zobacz też:
MEN wraca do prac nad bonem edukacyjnym

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży