Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Mniejsze odpisy na fundusz socjalny, mniej środków na doskonalenie nauczycieli

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Rząd zamroził odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nauczycieli na 2015 r., środki na doskonalenie zawodowe też pozostaną obniżone.
Rada Ministrów przyjęła 28.10. projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (tzw. ustawy okołobudżetowej). Zgodnie z nią, w roku 2015 "stosowana będzie regulacja umożliwiająca elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli", co oznacza, że zamiast zapisywanych w poprzednich latach "sztywnych" pieniędzy na doskonalenie (1 proc. subwencji oświatowej), rząd na dokształcanie wyda od 0,5 do 1 proc.

W 2015 r., podobnie jak w 2014 r., wprowadzony zostanie też przepis mówiący, iż odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r. Oznacza to, że fundusz został zamrożony na poziomie sprzed dwóch lat. Dla nauczycieli oznacza to kilkadziesiąt milionów złotych mniej do dyspozycji w porównaniu z kwotą, jaką by otrzymali, gdyby fundusz został zwaloryzowany.

Głos Nauczycielski, 28.10.2014
A.B., 28 października 2014

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży