Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Mniej dzieci wyjechało na wakacje

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Prawie połowa polskich rodzin nie była w stanie wysłać dzieci nawet na tygodniowy wypoczynek wynika z najnowszego sondażu CBOS. W porównaniu z poprzednim rokiem sytuacja znacząco się pogorszyła.

W tym roku 48 proc. rodzin nie zorganizowało dzieciom żadnego wyjazdu w czasie wakacji. To aż o 8 punktów procentowych więcej niż w 2008 r.
14 proc. rodzin było w stanie wysłać na letni wypoczynek tylko część dzieci (spadek o 6 pkt. proc.), a 44 proc. – wszystkich uczniów (spadek o 2 pkt. proc.). W czasie tegorocznych wakacji, podobnie jak wcześniej, dla wielu uczniów niedostępne były również wyjazdy trwające krócej niż tydzień. Ponad połowa badanych z gospodarstw, w których są uczniowie (54 proc. - od ubiegłego roku wzrost o 3 punkty), przyznaje, że żaden z nich nie był na takim wyjeździe”.

Wśród dzieci, które pojechały na wakacje, najpopularniejszą formą wypoczynku okazał się wyjazd z rodzicami (54 proc. wskazań), pobyt u rodziny (44 proc.), kolonie i obozy (38 proc.) oraz wycieczki z rówieśnikami (24 proc.).

CBOS spytał też ankietowanych o pracę uczniów w czasie wakacji. Okazało się, że tylko 30 proc. młodzieży uczącej się w szkołach średnich podjęło jakąkolwiek pracę. To spadek aż o 11 pkt proc. w porównaniu z 2008 r. W ubiegłym roku 21 proc. gimnazjalistów pracowało w wakacje. W tym roku – tylko 8 proc.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 3-9 września br. na 1086-osobowej, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Głos Nauczycielski, 30.09.2009
A.B./A.D., 30 września 2009

Zobacz też:
Badania warunków życia dzieci i młodzieży

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży