Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Minister Hall proponuje przesunięcie obniżenia wieku szkolnego

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Minister edukacji w swoim blogu poinformowała, że w bieżącym roku do szkół poszło tylko 23,6 proc. uprawnionych do tego sześciolatków. "Dlatego, jeśli po otrzymaniu pełnych danych w listopadzie z Systemu Informacji Oświatowej potwierdzą się te wstępnie zebrane liczby, uważam, że warto rozważyć rozłożenie obowiązku na dwa lata" –  napisała Katarzyna Hall.

Swój wpis umieściła po sejmowej debacie nad obywatelskim projektem ustawy zakładającym m.in. wycofanie obowiązku szkolnego obejmującego sześciolatki. Taki projekt w Sejmie złożyli Karolina i Tomasz Elbanowscy ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. Podpisało się pod nim ok. 340 tys. osób.

Minister Hall przedstawiła też propozycję, zgodnie z którą w roku szkolnym 2012/2013 obowiązek szkolny objąłby dzieci urodzone w 2005 roku i sześciolatki urodzone do końca sierpnia 2006 roku, zaś rodzice dzieci urodzonych od września 2006 roku mieli wybór. W roku szkolnym 2013/2014 obowiązek szkolny miałby objąć wszystkie sześciolatki urodzone w roku 2007 i od września 2006 roku.

Spowolnienie tempa wysyłania sześciolatków do szkół wymaga zmiany ustawy o systemie oświat, co z kolei, jak przypomina Gazeta Wyborcza, będzie możliwe dopiero w następnej kadencji Sejmu. Projekt ustawy rodziców także zostanie skierowany do dalszych prac w komisji sejmowej - również już w przyszłej kadencji.

Gazeta Wyborcza, 16.09.2011
A.B./A.D., 16 września 2011

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży