Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Minister Hall pozwala wydawcom przygotowywać nowe podręczniki

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
W listopadzie minister Katarzyna Hall podpisze rozporządzenie, które za rok wprowadzi do szkół nowe programy nauczania – dostosowane do młodszych o rok uczniów. Jak podaje „Głos Nauczycielski”, minister dała słowo wydawcom podręczników, że z rozporządzenia się nie wycofa, niezależnie od politycznych losów ustawy.

Jak wyjaśnia Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki i wydawca podręczników, wydawnictwa na przygotowanie podręczników miały rok. Musiały mieć gwarancję, że tak potężny wysiłek organizacyjny i finansowy nie pójdzie na marne. Ministerstwo obiecując rozporządzenie w listopadzie, taką gwarancję dało. Marciszuk dodaje, że ryzyko dla wydawnictw było wielkie, bo przygotowanie próbnego druku jednego tytułu to koszt 0,5 mln zł. Przyznaje, że gdyby nowa ustawa oświatowa nie weszła w życie, a powiązane z nią podstawy programowe zaczęły obowiązywać, to w szkołach, zwłaszcza podstawowych, nie da się uniknąć chaosu „Nowe podręczniki dla pierwszych klas są dostosowane do młodszych o rok uczniów. Zgodnie z oczekiwaniami MEN scaliliśmy też w szkolnych książkach programy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych” – dodaje.

Minister Hall pozwoliła przygotowywać podręczniki, choć w sprawie podstaw programowych trwają jeszcze konsultacje społeczne (zaczęły się 25 września).

Głos Nauczycielski, 30.10.2008
A. B./A. D., 30 października 2008

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży