Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

Minister chce pieniędzy od senatu, związki - od ministerstwa

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych poinformował, że wystąpi do Senatu o zwiększenie subwencji oświatowej na ten rok o dodatkowe 500 mln zł, przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli. Zapowiedział także, że ustąpi ze stanowiska, jeśli nie uda się zwiększyć subwencji.
Zapowiedź padła w piątek 5 stycznia, podczas konferencji prasowej, po spotkaniu z Prezydium Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zwiększenie subwencji oświatowej o dodatkowe 500 mln zł ma, wg Romana Giertycha, umożliwić 5% podwyżki dla nauczycieli.
W piątek na konferencji prasowej Giertych powiedział, że nie widzi możliwości swojego funkcjonowania jako ministra edukacji narodowej, jeśli Senat podczas prac nad budżetem nie zwiększy subwencji o dodatkowe 500 mln. Podkreślił, że podwyżki zapowiedział na podstawie uchwały rządu, dlatego, jego zdaniem, obietnica wiąże cały rząd. Debata budżetowa w Senacie odbędzie się we wtorek 9 stycznia.
Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Stefan Kubowicz powiedział, że cieszy go oświadczenie ministra, ale traktuje je tylko jako deklarację. Dlatego "S" nauczycielska na razie nie wycofuje zapowiedzianego rozesłania do szkół ulotek. Umieszczone będzie na nich pytanie skierowane do pracowników oświaty, dotyczące woli wzięcia udziału w proteście, jeśli rozmowy na temat płac zakończa się fiaskiem.
Związek Nauczycielstwa Polskiego planuje rozpocząć w poniedziałek referendum strajkowe.
Na stronach internetowych MEN znajduje się notatka, zatytułowana „MEN może liczyć na poparcie związkowców”, dotycząca spotkania Romana Giertycha z „Solidarnością”.
(Dziennik internetowy PAP, "Gazeta Wyborcza" 6.01.2007)
A. D., 6 stycznia 2007

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży