Monitor.edu.pl / Newsy Edukacyjne Kanał RSS: Monitor Edukacji

MEN wycofał projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie lekcji w-f

Kanał RSS: Newsy edukacyjne
Przygotowany przez MEN projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie dopuszczalnych form realizacji obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego rozszerzał uprawnienia dyrektora szkoły w tym zakresie. Resort zaproponował, by dyrektorzy nie musieli uzgadniać z organem prowadzącym alternatywnych form zajęć ruchowych dla uczniów np. tanecznych lub aktywnej turystyki. Na taką zmianę nie zgodziła się strona samorządowa. Zastrzeżenia dotyczyły między innymi braku środków finansowych na zajęcia i terminu wprowadzenia zmiany – miałaby obowiązywać od 1 września 2011 roku.

MEN podkreśla, że alternatywne formy wychowania fizycznego to nic nowego. Obecnie w szkołach podstawowych i gimnazjach obowiązują cztery, a w szkołach ponadgimnazjalnych trzy godziny w-f tygodniowo. Z tego dwie - we wszystkich typach szkół - „mogą, ale nie muszą" być realizowane w formie alternatywnej.

Według MEN ograniczenia roli samorządów w sprawie konsultacji alternatywnych form w-f spowodowane było względami organizacyjnymi - w dużych miastach, o dużej liczbie szkół, uzgadnianie jest utrudnione. Na wniosek strony samorządowej Komisji Wspólnej resort wycofał się jednak z tej propozycji.

Serwis Samorządowy PAP, 29.07.2011
A.B./A.D., 29 lipca 2011

Zobacz też:
NIK krytycznie o WF (wrzesień 2010)

Twoja opinia


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Fundusze EOG Fundacja im. Stefana Batorego Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży